היתר בניה


היתר בניה הוא למעשה אישור הניתן לצרכי הקמת מבנים או הריסתם. האישור ניתן על ידי הועדה לתכנון ובניה ומאפשר בעצם את שינוי תוואי השטח בצורה הרצויה. החוק מחייב הנפקת היתר בניה מאושר לצרכים כמו - קבלת אישור לשימוש חורג בנכס, בנייה או הריסה של מבנה, תוספות בניה כמו פרגולות, מחסנים ועוד, שיפוץ פנימי שנוגע בתשתיות המבניות, כמו גם התקנת תשתית חדשה ועוד.

מה הם התנאים לקבלת היתר בניה?

על מנת לקבל היתר בניה מהועדה לתכנון ובניה, יש צורך להוכיח את בעלותכם על הקרקע. באם מדובר בבניין עם מספר דיירים או קרקע השייכת ליותר מאדם אחד, חשוב לאסוף חתימות מכל הנוגעים בדבר עד לרוב של לפחות שלושה רבעים מהשותפים.

במידה ולא נאספו האישורים מכל הנוגעים בדבר, או אם מדובר על אדם פרטי, מפורסמות התוכניות וניתנת אפשרות להתנגד לה לפרק זמן מסויים. הועדה לתכנון ובניה מתירה תקופה של שבועיים עבור מי שמעוניין להתנגד לתוכניות. במידה ולא קמה התנגדות בתקופה הזאת, ממשיכים בתהליך לקבל היתר בניה.

את מי זה מעניין?

את כל מי שמעוניין להקים בניין חדש, להרוס מבנה ישן, להוסיף מרפסת לביתו, להכניס מחסן, קרוואן או מבנה נייד לחצרו, לבנות פרגולה במרפסת או לשנות את צורת השימוש הקיימת בנכס המדובר. ללא היתר בניה, בעל המבנה חשוף לתביעות ולקנסות ובמקרים חמורים יותר אף להליכים משפטיים שיתנהלו כנגדו. לא צריך לספר לאף אחד שמדובר בעניין לא נעים ולא רצוי.


לאחר אישור בקשת היתר בניה, עלינו לקבל אישורים מכל הגורמים המוסמכים לכך. בין היתר ספקי התשתיות הביתיות, אישור משירותי הכבאות, אישור מתווה הביוב סביב הנכס ואישור על חומרי הבנייה שבהם יעשה שימוש.

לאחר קבלת האישורים האלה ובחינת הבקשה על ידי הועדה לתכנון ובניה, בתנאי שלא תקום התנגדות והכל ילך כמו שצריך, יתקבל היתר בניה בסופו של התהליך ונוכל לצאת לדרך עם הפרוייקט המתוכנן.