שימור מבנים


שימור מבנים כולל תהליך של שמירה על מבנים ישנים, עתיקים, היסטוריים ומשמעותיים. תהליך השימור נועד כשמו כן הוא - לשמר את המבנים בצורה הטובה ביותר, תוך שמירה על האותנטיות המייחדת אותם וקיבוע המורשת שהולכת איתם יד ביד.

התהליך נועד להשאיר לנו פיסות היסטוריה בעלות משמעות וחשיבות, מבלי שהבנייה המודרנית והעירונית תשתלט על כל חלקה טובה ומצד שני מבלי שיגרם נזק של הזמן החולף או כל גורם אחר למבנה כה חשוב. שימור מבני הוא חיוני עבור כל מדינה ואפילו עבור כל עיר כשלעצמה.

בכל מקום שבו ישנם מבנים עתיקים או בעלי חשיבות, הכרחי לשמור על המבנים בתצורה הדומה ביותר למקורם, על מנת לאפשר לדורות הבאים להנות מכך, כמו גם לחזות במו עינינו במבנים משמעותיים ששייכים לתקופה שלפנינו, והם לקחו חלק באירועים משמעותיים וחשובים במיוחד.
 

תהליך השימור


שימור מבנים כולל מניעת או הגבלת הגישה אל המבנה. כמו במקרים של הפיכתו למוזיאון או לאטרקציה מקומית, בעיקר על מנת לשמור עליו מנזקים ושחיקה. פעולות ייצוב וחיזוק היסודות, במידה והם אינם עומדים בתקנים המודרניים, שמירה על התצורה הקיימת ככל הניתן ושיחזור מדוייק ככל האפשר של המבנה המקורי, כמו גם פעולות תחזוקה שוטפות שדרושות לצורך שמירת המבנה במתכונת מקורית ככל הניתן. השימור מתחלק למספר מטרות, כמו גם למספר דרכי ביצוע.

שימור מבנים הוא ללא ספק תחום מרתק ומעניין אשר דורש חיבור היסטורי, כמו גם רצון לגרום לשינוי בסביבה - אפילו אם השינוי עצמו קורה בעצם השארת הקיים באותו מקום למשך שנים רבות.
 

שימור לצרכים שונים


שימור מבנים נועד למספר צרכים. בקהילות דתיות וישובים עם נגיעה דתית כמו למשל צפת וירושלים, תהליך השימור נועד להגן על נכסים יהודיים ולשמור עליהם בצורה הדומה לאיך שניצבו מאות או אלפי שנים קודם לכן. שימור מבנים שכזה מיועד ליצור זהות והזדהות, כמו גם מוקד משיכה לתיירים. שימור מבנים במקומות כמו עכו או יפו למשל, נוגעים פחות בדת (אך עדיין עם נגיעה מסויימת) ונועדו לשמר היסטוריה עתיקה, שמעוררת עניין וחוויה בכל אחד שימצא בסביבתה. אין ספק שהליכה על חומות שעליהן צעדו לפני אלפי שנים, מחברת אנשים למקומות מסויימים. כל אחד וחיבורו האישי לעניין.
 

מה צריך כדי לשמר מבנים


בין אם מדובר על שחזור, שימור, פירוק והרכבה או שכפול הבניה, הדבר הראשון הנדרש בעת תהליך שימור מבנים הוא מדידת פנים של המבנה, על מנת למפות ולשרטט תוכנית מדוייקת של חדריו, מפלסיו והאלמנטים השונים הנמצאים בתוכו. לצורך כך יש להשתמש בשירותי מודדים מוסמכים אשר יעשו זאת במקצועיות ובדיוק מושלם. על פי התוכניות המופקות מן המדידה (שתתבצע בקלות ומהירות רבות הרבה יותר עם שירותי פלקסיג'ט), ניתן לקבוע את קוויו המנחים של הפרוייקט ומשם הדרך אל יישומו קצרה. שימור מבנים הוא נדבך חשוב בתרבות הישראלית ובתרבות הגלובאלית בכלל.

חשוב מאוד שתהליך זה ימשך ככל האפשר ונזכה לחוות בפיסות היסטוריות מן העבר, בין בתינו המודרניים הנמצאים בכל פינה.